Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

AVID SIBELIUS 7 2011/08/22 08:41 #13544

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Witajcie.


Poczytałem ostatnio na temat oprogramowania DAW z zapisem nutowym.
Nie jestem ekspertem (muzykiem po szkole) i nie za bardzo korzystam z nut( w moim Cubasie mam taką funkcję)ale wydaje mi się,że dzięki takim programom można się nawet nieźle "douczyć" w zakresie notacji.
Co sądzicie na ten temat,czy ktoś korzysta z tego typu softu (SIBELIUS,FINALE) i jakie macie na ten temat opinie?
Pozdrawiam.

link do wersji trial:

www.sibelius.com/cgi-bin/download/get.pl...mo&cmpid=7AV-V-SP7-1

prezentacja SIbeliusa 7:



Dla chcących ustawić sofcik zapodaję linka do konfiguracji:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez MadDziadPL. Powód: literówka

Odp: AVID SIBELIUS 7 2011/08/22 09:31 #13547

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Nie wiem czy Sibelius jest aż takim oprogramowaniem DAW bo to w końcu ten skrót oznacza Digital Audio Workstation kiedy to Sibelius jest do tworzenia partytur przy pomocy dość rozbudowanej możliwości aranżacji MIDI z różnych brzmień (wtyczki East Westa można podobno podpiąć, fajna sprawa) ;).

Ja sam korzystam właśnie z partytur bo raz, że gram na fortepianie, a dwa, że przepisuje i drukuje swoje skończone kompozycje aby mieć je utrwalone także fizycznie, móc przejrzeć, pokazać, zagrać ;). Projekty czy MIDI to fajna sprawa, ale to takie przejściowe - wystarczy uruchomić po roku, a od razu okaże się, że teraz korzystamy z innych wtyczek czy efektów i nic nie zagra. Mowa tu oczywiście o kompozycji MIDI takich jak orkiestra czy pianino, bo elektronicznych kawałków nie ma co wrzucać na partyturę :).

Moimi faworytami, w dodatku darmowymi, są MuseScore oraz Finale Notepad 2008 (który był jeszcze darmowy, teraz to samo tylko BARDZIEJ okrojone wciska się nam za jakieś 29$). Przyznać jednak muszę, że Muse z początku sprawiało mi problemy z racji przyzwyczajenia do Finale, który jest dosyć mocno ograniczony. Dałem mu jednak szansę, przestawiłem się ze skrótami i sposobem działania, podrasowałem opcję i działa jak złoto :). Polecam naprawdę, jeden z nielicznych programów które są nie tylko darmowe, ale przede wszystkim dobre, a to, że nie są płatne to tylko dobra wola twórców.

Do nauki nut chyba nie ma specjalnych programów, a jak są to dosyć drogie (różne dziwne rzeczy widziałem). Do ogólnej wiedzy słuchowej polecam jednak Ear Master - korzystałem jakiś czas z wersji demo (ograniczenie czasowe, pełna funkcjonalność, język polski) i byłem zadowolony :). W internecie panuje wiele różnych opinii, a co druga osoba powie, że słuchu muzycznego można nauczyć się TYLKO w renomowanej szkole muzycznej, w grupie i to wymaga wielu lat praktyki, a żaden program nic nie da. Sam kiedyś wierzyłem w takie brednie do czasu, aż nie zauważyłem, jak działa ten system edukacji u nas i to są teksty zawistnych polaków którzy mają nos wyżej od czoła denerwując się, że ktoś może zrobić to samo co oni, no bo jak to tak bez szkoły ("syndrom papierka") ;).
Za tę wiadomość podziękował(a): MadDziadPL

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez N.E.X..

Odp: AVID SIBELIUS 7 2011/08/22 09:56 #13548

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
Faktem jest,że nie jest on programem typu DAW w pełnym tego słowa znaczeniu,ale ma wiele funkcji które obowiązują w tego typu aplikacjach-nawet można za pomocą klawiatury wgrywać sekwencje w real time a on zapisuje je w postaci nut.
Mikser wprawdzie ubogi ale jest ;),zewnętrze VSTi obsługuje,więc chyba można go nazwać programem typu DAW z lekkim przymrużeniem oka ;)Natomiast podoba mi się to,że można ręcznie wstawiać i edytować nutki oraz "wbijać" te nutki za pomocą klawiszy co dla osób nie obeznanych w temacie partytur pomysł iście ciekawy.
Podobno krążą opinie że nawet każdy "nieświadomy" tematu z zakresu notacji,w bardzo szybki i skuteczny sposób za pomocą tego programu łapie "o co chodzi jakby" ;)
Postaram zassać wersję demo i pobawić się nim co nieco,może jakoś się przełamię w końcu i zacznę korzystać z tego typu opcji w moim Cubase:) ,bo nie ma takiej możliwości abym kupował Sibeliusa w celach edukacyjnych,gdyż oprogramowania mam już tyle ile mi potrzeba.
Pozdro.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez MadDziadPL. Powód: poprawka tekstu

Odp: AVID SIBELIUS 7 2011/08/22 12:12 #13549

  • N.E.X.
  • N.E.X. Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 2600
  • Otrzymane podziękowania: 330
Naprawdę polecam wypróbować Muse, do partytur jest wszystko to samo, skróty także, przy odrobinie wprawy z klawiatury można wystukiwać seryjnie całe melodie :).
Za tę wiadomość podziękował(a): MadDziadPL

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: AVID SIBELIUS 7 2011/08/22 13:40 #13550

  • MadDziadPL
  • MadDziadPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Muzyka łagodzi obyczaje.
  • Posty: 658
  • Otrzymane podziękowania: 61
THX NEX-u,poszukam zasoby w sieci,ściągnę i przetestuję ten progs :)
pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Zasilane przez Forum Kunena