Nareszcie pojawiła się długo oczekiwana przez wszystkich "szósta" wersja aplikacji Fl Studio. Twórcy aplikacji kazali sobie na nią czekać aż 10 miesięcy. Poniższy tekst ma za zadanie przybliżyć Wam wszystkim co nowego znajdziemy w Fl Studio 6.

Rozwój aplikacji muzycznych przy obecnie bardzo szybkich komputerach zmierza w nieodwracalnym kierunku. Już teraz hardware'owe moduły dzwiekowe, samplery, korektory itd. nie są tak chętnie kupowane jak kiedyś.

Wtyczka programowa nie jest samodzielnym programem. Nie może funkcjonować bez programu bazowego. Jej funkcjonowanie porównać można do zewnętrznego procesora, włączone do punktu insertowego w stole mikserskim.

Obecnie na rynku możemy znaleźć setki wtyczek różnego rodzaju, przeznaczenia i jakości, dostępnych zarówno dla programów działających na komputerach PC, jak też Apple Macintosh. W świecie PC króluje standard o nazwie VST, drugim jest DirectX. W mojej pracy wtyczki odgrywają olbrzymią rolę. Są one źródłem niezliczonej ilości brzmień, które są dostarczane w postaci presetów przez producenta wtyczki. Wtyczki programowe zwane również syntezatorami programowymi pozwalają na kreacje własnych brzmień przy pomocy posiadanych przez nie suwaków (sliders) i gałek (wheels). Muszę przyznać, że jest to niesamowita frajda.

Poniżej zamieszczam listę syntezatorów godnych polecenia, (wszystkie opisane poniżej wtyczki są płatne.)