0aBeatMaker prezentuje bezpłatne wydanie odtwarzacza próbek perkusyjych Retrox Drums, w formatach VST, VST3, oraz AU. Instrument jest kompatybilny z typowymi cyfrowymi DAW-ami i działa w środowisku PC oraz Mac.

Retrox Drums opiera się na gotowych samplach. Całość ubrano w interfejs samplera Maize Sampler. Na pokładzie znalazły się brzmienia retro pochodzące z maszyny BOSS DR-110 Dr. Rhythm

Poznaj również: Retrox od BeatMaker z romplayer z analogowymi brzmienia VST4Free

Ponieważ instrument nie pozwala wykorzystywać własnych zestawów, można spodziewać się w przyszłości płatnych rozszerzeń. Na chwilę obecną mamy do dyspozycji zestaw DR-110 sound pack.

Sam instrument nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy. Na pokładzie znalazło się 6 kanałów perkusyjnych, każdy z możliwością regulacji panoramy, głośności oraz gałka wysyłki sygnału na jednostkę pogłosową.

Czy warto pobierać tytułowy plugin?

Jeśli korzystasz z jednego z rozwiązań przedstawionych w tym tekście – odpowiedź brzmi NIE.

Plugin pobieramy bez opłat ze strony producenta (link poniżej). Aby bezpłatnie pobrać wtyczkę należy w oknie z ceną wpisać 0. Nie obejdzie się również bez podawania adresu mailowego.

 

retrox-drums

j1000Imginando prezentuje bezpłatny efekt modulujący DLYM, w formatach VST oraz AU.

Pozornie prosto wyglądająca wtyczka posiada niezwykle potężne możliwości modulacji. Zalecam wykorzystać jej funkcjonalność do kreowania brzmienia próbek perkusyjnych, pętli, gitar czy sampli wokalnych. Na pokładzie znajdziemy ponad 20 gotowych presetów z możliwością kreowania i zapisu własnych.

Poznaj również: Poznaj bezpłatny plugin Svep VST/AU producenta Klevgränd

 

imaginando-dlym

j1000Creative Intent prezentuje wtyczkę przesteru Temper. Pierwotnie plugin wyceniany był na kwotę 10 dolarów. Obecnie ten możemy ją pozyskać bezpłatnie. Temper dostępny jest w formatach VST/VST3/AU i działa pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac. Swoją premierę miał w roku 2017.

 

icreative-intent-temper

j1000Tesselode prezentuje bezpłatne wydanie syntezatora Mika Micro, a który stanowi rozwinięcie funkcjonalności wtyczki Cynthia Micro. Pracę nad tą ostatnią zostały zawieszone.

Przeczytaj również: Cynthia Micro bezpłatny substraktywny syntezator od Tesselode VST4Free

Poza zmianą nazwy instrument w stosunku do Cynthia Micro otrzymał nowy interfejs, dodatkową obwiednię ADSR, którą można wykorzystyać do modulowania filtra cut off. Ten ostatni parametr można modulować również za pomocą LFO (oznaczone na interfejsie jako Vibrato) bądź velocity. Wprowadzone zmiany czynią z instrumentu bardziej potężnym przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i łatwości obsługi.

mika-micro

j1000Kilohearts zaprezentował bezpłatną wtyczkę w postaci korektora 3-Band EQ. Plugin dostępny jest w formatach: VST, AU, oraz AAX i działa na komputerach klasy PC oraz Mac. Tytułowy efekt jest również w pełni kompatybilny z wtyczką Snap Heap  oraz Multipass  - obie rozwijane przez tego samego producenta.

Poznaj również: 1208 GEQ 0 korektor graficzny w formacie VST od1208 Audio

Tytułowe narzędzie jest bardzo łatwe w obsłudze. Użytkownik posiada możliwość zdefiniowania szerokości kontrolowanych częstotliwości. Ta odbywa się za pomocą trzech gałek (Low, Mid oraz High).

kiloharts_3bandeq

j1000SampleScience prezentuje bezpłatne wydanie modułu dzwiękowego dostępnego w formatach VST oraz AU: SampleScience Player.

Na pokładzie znalazło się 200 instrumentów, co na dzień dzisiejszy czyni z tytułowego modułu największym. Całość bazuje na próbkach, które tylko w części mają status publicznie dostępnych. Cały instrument waży (po rozpakowaniu) prawie 3 GB. Co ważne plugin odznacza się bardzo niskim obciążeniem procesora, przez co bez problemu będzie działać na starszych komputerach. Jedyne co należy zapewnić to wystarczającą ilość miejsca na dysku twardym. Instalacja sprawdza się do rozpakowania instrumentu do folderu z wtyczkami.

Przeczytaj również: Ik Multimedia - SampleTank 3.5 + dodatkowe banki brzmień

 samplescience-player

Centralną część interfejsu użytkownika stanowi przeglądarka z poziomu której mamy do wyboru aż 200 presetów. Sekcja modulacji oraz kontroli filtra znajduje się nieco niżej. Użytkownik znajdzie tutaj dwa rodzaje filtrów (górno- oraz dolnoprzepustowe) oraz 4 kształty LFO.

j1000Xenakios udostępnił bezpłatne narzędze do time-stretchingu o nazwie PaulXStretch, dostępne w formatach VST oraz AU. Rozwiązanie należy co bardziej popularnych z uwagi na swoje potężne możliwości w zakresie zmiany szybkości odtwarzania/tempa bez negatywnego wpływu na wysokość dźwięku.

Dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem muzyki : Kurs Fl Studio po polsku

 paulxstretch

hypluginsHY-Plugins prezentuje kolejne wydanie bezpłatnego zaawansowanego filtra wtyczkowego: HY-Filter3, dostępnego w formatach VST oraz AU i działającego pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac. Wtyczka dostępna jest w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz komercyjnej. Tę ostatnią wyceniono na kwotę 45 dolarów.

Bezpłatne wydanie może pracować w jednym z dwóch trybów (SVF oraz Reso). Na pokładzie znalazło się szereg parametrów kontroli (odcięcie filtra, rezonans, wzmocnienie, panorama itd.). Każdy z nich można poddać randomizacji oraz modulacji dzięki jednostce LFO. W bezpłatnym wydaniu znalazły się również: 3-pasmowy korektor parametryczny, limiter na wyjściu, przester na wejściu.

Przeczytaj również: Tremolo bezpłatny efekt VST Plugin od HY-Plugins!

hy-filter3

Dla tych, którzy oczekują czegoś więcej, polecam wersję komercyjną, która pozwala na pracę w jednym z pięciu trybów (Xover, Dual, Formant, SVF, Reso). Na pokładzie znalazły się dwa źródła modulacji, pracujące w pięciu rożnych trybach (LFO, StepLFO, StepSEQ, EnvFm, oraz MpEnv), dwa sloty na efekty (do których możemy zapiąć 18 różnych efektów do wyboru). Dodatkowym atutem będzie znacznie większy interfejs z pełną możliwością jego skalowania.

Na pokładzie wtyczki znajdziemy menadżer presetów, pełne wsparcie dla opcji undo/redo.