to40freewareChoć instrument wygląda dość kosmicznie, jakby z filmu Sci-fi klasy B, to należy wiedzieć, że Quad Zamp to po prostu niewielki sampler perkusyjny zbudowany z 4 modułów. Każdy z nich posiada po 3 sloty na próbki WAV, wyjście audio oraz wachlarz narzędzi (filtry, obwiednie) służących do kształtowania brzmienia.

Wtyczkę zoptymalizowano tak, aby mieć możliwość szybkiego kreowania beatów.

Na pokładzie znajdziemy funkcję randomizera, która pozwala na błyskawiczne ustawienie szeregu parametrów na raz. Rezultaty mogą Cię zaskoczyć.

Minusem pluginu są niewielkich rozmiarów elementy interfejsu.

psychicmodulation_quadzampsampler

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareNa najwyższą ocenę syntezatora z syntezą typu FM za rok 2015 zasługuje JuceOPLVSTi.

Ten czarujący, niewielki instrument emuluje brzmienie  legendarnego już  Zamah OPL. Sama wtyczka oparta jest na dwóch popularnych emulatorach MS DOS: DOSBox oraz ZDoom. Podobnie jak to miało miejsce w pierwowzorze Yamahy OPL, wtyczka wyrzkorzystuje do kreowania brzmień prostą syntezę FM, odpowiedzialną za kreowanie brzmień lo-fi znanych z gier lat 80-tych.

Pomimo ogromnej prostoty programowania nowych brzmień, na pokładzie wtyczki znajdziemy bogatą kolekcję gotowych  presetów (ponad 1000)

xenobioz_aegis

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareInspiracją do opracowania wtyczki Aegis był plugin Sonix (Aegis Sonix program na komputer Amiga). Ten interesujący syntezator z przesterowaniem fazy można wykorzystać do kreowania brzmień typu lead, bass czy pad. Kontrola modułu przesterowania fazy jest bardzo prosta, a to za sprawą możliwości sterowania tylko dwoma parametrami (szybkość i głębokość). Pozostałe elementy silnika brzmieniowego są typowe dla syntezatorów subtraktywnych.

Do opracowania Ageisa wykorzystano SynhtEdita, przez co plugin można wykorzystać w 32-bitowym środowisku Windows.

xenobioz_aegis

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareKern zaliczany jest do kategorii syntezatorów subtraktywnych, jednakże z perspektywy swoich możliwości jest swego rodzaju wyjątkiem. Instrumet brzmie po prostu bardzo dobrze. Jest w pełni kompatybilny ze sterownikami MIDI. Brzmienie generowane jest w oparciu o parę oscyulatorów, dolnoprzepustowy filtr, jednostkę LFO oraz obwiednię ADSR. Całość wzbogaca efekt chóru.

Instrument jest niezwykle prosty w swej budowie. Znakomicie zaprojektowane filtry sprawiają, że brzmienie jest bardzo ciepłe.

Szybki sposób na własny bas? Ustaw falę typu piła, dodaj troszkę suba do mikseu, zmniejsz ustawienia filtra, wyprostuj obwiednię i gotowe – znakomite analogowe brzmienie basu.

Producent Full Bucket Music juz niejednokrotnie udowodnił, że potrafi robić świetne wtyczki. Tutaj doskonałym przykładem będzie plugin Ragnrok. który znalazł się w naszym zestawieniu za rok 2014. Osobiście w zastosowaniach Live najczęściej korzystam jednak z syntezatorów Tyrell N6 oraz Charlatan.

fullbucketmusic_kern

Więcej informacji: Full Bucket Music Kern

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareCybermath jest kolejnym przykładem znakomitego syntezatora Wavetable na naszej liście obok wtyczki Eclipsis. Wtyczka odznacza się nietypowym interfejsem. Prace nad wtyczką nadal trwają. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w lutym 2015.

Plugin jest w pełni funkcjonalny a przede wszystkim użyteczny. Do jego budowy wykorzystano SynthMakera.

 ricardo_cybermathZapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareEclipsis był pierwszym darmowym instrumentem zaprezentowanym w roku 2015 i już wtedy było jasne, że znajdzie się w naszym zestawieniu za rok 2015. Znalezienie dobrze brzmiącego darmowego syntezatora z syntezą wavetable graniczy z cudem – wtyczka Eclipsis jest potwierdzeniem, że cuda się zdarzają J. Na pokładzie ponad 118 próbek wavetable wykorzystywanych do modulowania poszczególnych parametrów instrumentu.

Wtyczkę można wykorzystać do kreowania szeregu brzmień o bardzo dużej różnorodności. Na pokładzie pluginu znajdziemy arpegiator, potężną matrycę modulacji z 9 źródłami ukierunkowanymi na 39 modulatorów, sekcję efektów, na którą składają się efekty: pogłosu, linii opóźniającej czy chóru.

Własne brzmienia możemy generować przy pomocy parametru randomnizacji (jedno kliknięcie myszką). Niestety użytkownicy 64-bitowych platform nie będą zadowoleni. Wtyczka działa wyłącznie pod 32-bitowym sytemem operacyjnym Windows.

 vstzone_eclipsis

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewareCharlatan swą premierę miał w 2011 roku. Już wtedy stał się on moim ulubionym instrumentem wtyczkowym. Instrument jest delikatnie niestabilny. Tę niestabilność rekompensują znakomite filtry, oraz przepiękny interfejs. Aktualne wydanie oznaczone numerem 2.0 i datowane na maj 2015.

Porównując Charlatana 2.0 z poprzednią generacją ten odznacza sę dwoma głównymi usprawnieniami:

  • Przeprowadzone optymalizacje wtyczki pozwoliły obniżyć o 50% obciążenie procesora.
  • Na pokładzie znalazł się również stereofoniczny tryb unisono, który w dużej mierze rozszerza soniczne możliwości pluginu.

 blaukraut charlatan

Więcej informacji: Blaukraut Charlatan VST

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)

to40freewarePG8X swoją premierę miał w roku 2009. Wtedy został zaprezentowany jako 32-bitowy plugin działający pod kontrolą systemu Windows. Z racji, iż opracowany został w aplikacji SynthEdit nie można było z niego korzystać w 64-bitowych systemach Windows czy Mac OS. Sytuacja zmieniła się jakiś czas temu. Deweloper – Martin Luders zdecydował się na przepisanie kodu i powtórne zaprojektowanie wtyczki przy pomocy języka C++. Ostatecznie aplikacja miała swoją premierę w kwietniu 2015 roku.

Udało się, ta w obecnym kształcie nie tylko wygląda lepiej co widać na poniższym screenie ale i brzmi!

martinluders pg8x

 

Za opracowanie interfejsu odpowiedzialny jest jeden z użytkowników forum KVR Audio – ENV1. Interfejs daje szybki dostęp do najważniejszych parametrów z poziomu pojedynczego panelu.

Wtyczka nadal jest w fazie testowej, jednakże jest nadzwyczaj stabilna i w pełni użyteczna. Ostatnie wydanie beta nie zawiera żadnego ustawienia fabrycznego. Te z powodzeniem pobrać możemy ze strony producenta (brzmienia przygotowane przez użytkowników). PG*X zamyka trzecie miejsce najlepszych instrumentów wtyczkowych roku 2015

PG8X to aktualnie najlepszy wirtualny analog obok takich wtyczek jak Tyrell N6 firmy U-He czy Charlatan 2.0 firmy Blaukraut Engineering. Ten ostatni znalazł się również w naszym zestawieniu.

Więcej informacji: Martin Luders PG8x

Zapraszamy do działu download po wtyczkę (sekcja VST Instruments)