hypluginsTadashi Suginomori (właściciel marki HY-Plugins) prezentuje kolejny plugin w ramach serii: HY-Phaser (aktualne wydanie oznaczono numerem 2.0), w postaci darmowej 32-bitowej oraz 64-bitowej wtyczki VST działającej w systemie Windows.

HY-Phaser jest przyjemnie brzmiącym efektem z kilkoma dodatkowymi funkcjami, które wyróżniają go na tle bogatej oferty innych darmowych pluginów generujących taki sam efekt. Dzięki zastosowaniu obwiedni możemy modulować głębokość efektu phrasera czy też poziom głośności sygnału przetworzonego. Na pokładzie znajdziemy zestaw filtrów, z pomocą których kontrolować możemy szerokość pasma sygnału pierwotnego.

Przeczytaj również: Darmowy efekt Phasera VST/AU od Adama Szabo stylizowany na Virusa IT!

Wadą może okazać się brak możliwości synchronizacji z tempem aplikacji nadrzędnej ( np. Fl Studio czy Cubase). Obciążenie procesora jest na niskim poziomie i nie przekracza 3 procent (na testowej dwurdzeniowej maszynie).

 

Na tym etapie można z powodzeniem powiedzieć, że celem Tadashiego Suginomori jest zbudowanie pakietu nowoczesnych, jak na owe czasy, wtyczek efektów na wzór pluginów ze stajni Kjaerhus Classic.

Interfejs wtyczek jest bardzo przyjemny dla oka, a co najważniejsze przejrzysty i zawierający wszystko to, co na dzień dzisiejszy jest niezbędne do prawidłowego miksowania. Osobiście jestem wielkim fanem tejże serii.

 

Moim numerem jeden pozostaje HY-Delay. Już nie mogę się doczekać kolejnej produkcji. Z tego co zdążyłem się zorientować przeglądająć forum KVRAudio, producent aktualnie prowadzi pracę nad darmowym efektem chóru HY-Chorus.

W tym miejscu warto wspomnieć o innych wtyczkach Hy-Plugins, które prezentowaliśmy na łamach vsti.pl: HY-LoFi oraz HY-Filter

Dystrybucja pluginu odbywa się w postaci pliku DLL.

images/stories/download/vst/hyplugins_phraser

Free Download

0aFilteq Analog Obsession to darmowy 3-pasmowy filtr koloryzujący oparty na klasycznym korektorze Filtek MK3 z lat 70-tych. Pierwowzór wyprodukowany został przez Szwedzką firmę FILTEK Labo SA. Na pokładzie znajdziemy ten sam zestaw funkcji jak w pierwowzorze.

Przeczytaj również: The best Free filters czyli najciekawsze wtyczkowe filtry VST

Uzyskane brzmienie jest bardzo przyjemne dla ucha. Do testów wykorzystałem kilka źródeł dźwięku (zarówno akustycznych jak i syntetycznych). Obciążenie procesora na poziomie 5%


fliteq-vst

Pobierz wtyczkę za darmo (link poniżej)

0aPlugin Alliance udostępnił darmowe narzędzie bx_subfilter, odpowiedzialne za zwiększenie klarowności w zakresie niskich tonów. Dystrybutorem efektu jest firma Brainworx. Ten dostępny jest w formatach VST/AU/AAX i pracuje pod kontrolą komputerów klasy PC oraz Mac. Działanie wtyczki oparto na górnoprzepustowym filtrze rezonatorowym.

Pobierz również: bx_rockrack V3 Player wzmacniacz gitarowy od Plugin Alliance VST4Free

Po pobraniu wtyczki wymagana jest jej aktywacja. Proces rejestracji jest darmowy i sprowadza się do wprowadzenia loginu oraz hasła podczas pierwszego uruchomienia.

 

pluginalliance_bx_subfilter

 

Free Download (Pobierz wtyczkę za darmo - link poniżej)

fullbucketFull Bucket Music udostępnił darmową emulację analogowego syntezatora Korg Sigma KP-30 w postaci wtyczki VST: Stigma działającej pod systemem Windows.

Przeczytaj również: Darmowe emulacje klasycznych syntezatorów od Kevina Browna VST4Free

 full-bucket-stigma

Syntezator Korg Sigma KP-30 dostępny był w sprzedaży w latach 70-tych. Na tamte czasy kosztował 750 dolarów. Instrument nie zdobył tak dużego uznania jak MS-20, Mono/Poly, czy PolySix, z uwagi na swoją „rzadkość”. Teraz dzięki firmie Full Bucket Music mamy możliwość zasmakować tego instrumentu bez jakichkolwiek opłat.

Instrument zbudowano na bazie dwóch oscylatorów, pierścienia modulacji, sekcji chóru, portamento, aftertouch, oraz presetowego systemu kontroli parametru „tibmre” (tak jak to miało miejsce w pierwowzorze).

Całość zakodowana została przy pomocy C++.

top25freeware2016Podjęcie właściwej decyzji podczas pracy nad projektem może być często bardzo trudne. Wszystko z powodu zmęczenia naszego aparatu słuchowego. Jak temu zaradzić? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby odpoczynek, jeżeli jednak ciąży na nas presja czasu proponuję sprawdzić narzędzie Contra Free, które pomoże w wykonaniu ślepego testu, pozwalającego porównać uzyskane efekty.

Dodatkowe informacje: Contra Free od Audio Vitamins narzędzie usprawniające proces miksowa

 contra-free

W darmowym wydaniu znajdziemy 3 sloty pozwalające wczytać 3 dowolne pluginy. Contra zapętli część projektu a my mamy możliwość oceny, która konfiguracja jest dla nas najlepsza (poprzez przełączanie się pomiędzy slotami). Taki tryb postępowania pozwoli nam podjąć właściwą decyzję np. o kolejności zapięcia efektów w łańcuchu na ścieżce insertowej.

top25freeware2016MOscilloscope jest prostym narzędziem działającym tak jak na oscyloskop przystało bez konieczności dostrajania czy dodatkowego kręcenia gałkami. Program izoluje jeden cykl próbki waveform pozwalając na analizę wyjściową sygnału. Interfejs możemy dowolnie skalować. Producent dostarcza wtyczkę w pakiecie z innymi swoimi pluginami, przez co rozmiary instalatora są dość spore.

Dodatkowe informacje: MOscilloscope od MeldaProduction darmowy oscyloskop VST4Free

meldaproduction_moscilloscope

top25freeware2016Oscarizor Free to kolejna propozycja narzędzia pomiarowego z naszej listy opracowanego przez firmę Sugar Audio. Plugin dostępny jest w formatach VST oraz AU.

Oscarizor Free łączy w sobie funkcje oscyloskopu, pomiaru widma oraz wizualizera. Zastosowanie grafiki wektorowej pozwala wyświetlić zawartość interfejsu na pełnym ekranie czy oddzielnym monitorze. Producent udostępnia również wersję Pro.

Dodatkowe informacje: Oscarizor od Sugar Audio darmowy oscyloskop VST4Free

sugaraudio_oscarizor

0aBeatMaker zaprezentował oparty na gotowych próbkach darmowy instrument ROMplay 2 Lite, w formatach VST/AU działający na komputerach klasy PC oraz Mac.

Warto poznać: Moduł dzwiękowy Onion od SampleScience - the best VST instrument 2016

Wersja Lite zawiera tylko kilka brzmień oraz presetów w stosunku do wersji pełnej, jednakże sama funkcjonalność instrumentu w przypadku obu wersji (Lite/Full) jest dokładnie taka sama.

Interfejs na pierwszy rzut oka może wprawić w zakłopotanie. Powodem jest widok wirtualnej klawiatury MIDI zamiast samego instrumentu i jego parametrów. Co więcej, na każdą warstwę mamy aż dwie gałki do sterowania panoramą oraz jedną gałkę do jej globalnych ustawień.

To, co w szczególności przypadło mi do gustu, to prosta obsługa LFO. Dostępne brzmienia pogrupowano następująco: Leads, Pads, FX, Synths, oraz Textures.

Wielka szkoda, że producent nie dał możliwości importowania własnych brzmień.

romplay-2-lite